20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü

Dünya Çocuk Hakları Günü münasebetiyle; Aile Sosyal Politikalar İl Müdürümüz Sultan Murat Aydın, Eskişehir Çocuk Hakları İl Komite Başkanı Hacı Süleyman Çakır Kız Anadolu Lisesi 10. Sınıf Öğrencisi Zeynep Gülebağlan, Hızırbey İmam Hatip Ortaokulu 7. Sınıf Öğrencisi Ömer Ensar Asil ve Yunus Emre Anadolu İmam Hatip Lisesi 9. Sınıf Öğrencisi Rezan Nadari,  Sayın Valimiz Azmi Çelik’i makamında ziyaret etti.
 
“Geleceğimize güvenle bakmamız için, çocuklarımıza değer vermeliyiz” diyen Sayın Valimiz, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın en iyi şekilde yetiştirilmelerine katkı sunmak ve onların güvenli yarınlara ulaşmasını sağlamak adına hepimize çeşitli görevler düşüyor. Bu bakımdan bütün çocukların huzurlu bir aile ortamında yetişmesi ve iyi bir eğitim almaları tek temennimizdir” şeklinde konuştu.
 
Sosyal medya kullanımı ile ilgili görüş bildiren Sayın Valimiz, çocuklarımızı bilinçli kullanıcı haline getirmenin önemli olduğuna vurgu yaptı. Çocuklardan çok kitap okumalarını isteyen Sayın Valimiz, küçük yaşlarda okuma alışkanlığı edinen çocukların daha çok bilgi sahibi olacağını sözlerine ekledi. 
 
20 Kasım 1989 yılından bu yana Birleşmiş Millet (BM) tarafından dünya genelinde çocukların karşı karşıya kaldıkları hak ihlallerini gündeme taşımak amacıyla “Dünya Çocuk Hakları Günü” olarak kutlandığını belirten Müdür Aydın ise yapılan etkinlikleri anlattı.
 
Çocuk haklarının öğretilmesi konusunda, okullarda komite olarak çeşitli çalışmalar yaptıklarını aktaran Eskişehir Çocuk Hakları İl Komite Başkanı Öğrenci Zeynep Gülebağlan da, her yıl 81 ilden gelen komite başkanlarıyla başkent Ankara’da, “Çocuk Formu” adı altında buluştuklarını ve çocukların yaşadığı sorunları Türkiye Büyük Millet Meclisine sunduklarını bildirdi. Sosyal çevrede yaşanan ihtiyaçların giderilmesi noktasında daha çok oyun alanlarının olmasını ve çocukların yaşam alanlarını kolaylaştıracak çalışmaların yapılmasını dileyen Komite Başkanı Gülebağlan, çocuk işçi çalıştırma konusunda da gerekli denetimlerin yapılmasını istedi.
 
100’ün üzerinde öğrencinin kayıtlı olduğu Eskişehir Çocuk Hakları İl Komitesi’nin her ay toplandığını kaydeden Komite Başkanı Gülebağlan, il düzeyinde çocuk haklarının tanıtımı için yaptıkları projelerden bahsetti.
 
Ziyaretin sonunda Sayın Valimiz, öğrencilere günün anısına kitap seti hediye etti.

Sayın Valimizi ziyaretlerinden sonra komitemiz İl Müdürümüz Sultan Murat AYDIN'ı makamında ziyaret ettiler. Ziyaret sırasında komitenin il düzeyinde yapması gereken faaliyetler ve çalışma planları üzerine değerlendirmelerde bulunuldu.

İl Müdürümüz ziyaret sonunda teşekkür ederek hediyeler verdi.


 

Sonraki Sayfa: Çocuk Hakları Standı

Önceki Sayfa : Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Projesi Eskişehir Eylem Planlaması