Engelli Vatandaşlarımızın Hayatlarını Kolaylaştırmalıyız

3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle Eskişehir Valiliğimiz ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen akşam yemeğinde engelli vatandaşlarımız bir araya geldi.
 
Öğretmenevinde gerçekleştirilen programa;  Sayın Valimiz Azmi Çelik ve eşi Hanımefendi Emel Çelik, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürümüz Sultan Murat Aydın, İl Müftümüz Dilaver ŞAHİN, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, engelli aileleri ve çok sayıda davetli katıldı.
 
Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başlayan programda daha sonra Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüze bağlı Çocuk Evleri Sitasinde kalan Ramazan Güven İstiklal Marşımızı okudu. Ardından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüze bağlı Yetişkin Zihinsel Engelli Kadınlar Bakım ve Rehabilitasyon Merkezimizde kalan kadınlarımızdan oluşan halk oyunları ekibi kısa bir gösteri sundu.
 
“Böyle anlamlı bir günde sizlerle bir arada olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğumu özellikle ifade etmek istiyorum” diyen Sayın Valimiz, programda yaptığı konuşmada, “Şüphesiz engelli kardeşlerimizin meselelerini, sıkıntılarını hatırlamak, başarılarının farkına varmak sadece bir günün sınırlarına hapsedilmeyecek kadar önemlidir” dedi.
 
Ülkemizdeki nüfusun yüzde 12,3’ünü engelli vatandaşlarımızın oluşturduğunu dile getiren Sayın Valimiz, konuşmasına şu sözlerle devam etti:
 
“Bununla birlikte Dünya Engelliler Günü 1992’den bu yana engelli vatandaşlarımızın topluma kazandırılması, haklarının tam ve eşit şekilde sağlanması noktasında ciddi bir farkındalık oluşturuyor. Bugün vesilesiyle bir muhasebe, bir murakabe yapılarak gelinen nokta ile hedefler arasındaki mesafe net olarak görülebiliyor. 3 Aralık münasebetiyle düzenlenen etkinliklerin, oluşan hassasiyetin engelli kardeşlerimizin hayatlarını daha da kolaylaştıracak adımların atılmasına vesile olmasını diliyorum.
 
Değerli kardeşlerim;
 
Ülkemiz nüfusunun yüzde 12,3’ünü engelli kardeşlerimiz oluşturuyor. Aileleriyle birlikte ele aldığınızda engellilik konusu 80 milyonluk nüfusumuzun yaklaşık 30 milyonunu çok yakından ilgilendiriyor. Böyle bir tablo karşısında hiçbir ferdin kayıtsız kalması, gözünü kapatması mümkün değildir. Onun için bu meselenin kamu ve özel sektör kuruluşlarımızın, belediyelerimizin, sivil toplum örgütlerimizin, üniversitelerimizin, iş adamlarımızın ana önceliklerinden biri olması gerekiyor. Engellilerin toplum hayatımıza tam ve sorunsuz bir şekilde katılımı noktasında elbette kamunun inisiyatif alması, liderlik yapması şarttır. Ancak bu meselenin çözümü için tüm toplum kesimlerinin adeta bir seferberlik ruhuyla hareket etmesi gerekiyor.
 
Kardeşlerim, biz tüm insanlara kendisinde sükûnete erdiğimiz, şifa bulduğumuz, insanlığımızı tamamladığımız, bizi tamamlayan, tekemmül ettiren “can”lar olarak bakarız. Şeyh Edebali’nin, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.” sözü, bizim devlet geleneğimizin kilit taşıdır. İnsanın olmadığı yerde devletin de bir anlamı yoktur. Biz can almayı değil, cana katkı sağlamayı düstur edinen, sadece insanları değil toprağı, gökyüzünü, ağaçları, denizleri, hasılı dünyadaki tüm varlıkları Allah’ın bir lütfu olarak gören bir medeniyetin mensuplarıyız.
Biz diğer özelliklerine, engeline bakmadan Yunus Emre’ nin deyimiyle “Yaradılanı Yaradan’dan ötürü sevmek”, ona saygı duymak, hürmet göstermek mecburiyetindeyiz. Bütün insanları, bütün insanlığı kucaklamayan, insanlığa aynı gözle bakmayan hiçbir anlayış insani ve vicdani olamaz.
 
Değerli konuklar;
 
Özellikle 2005 yılında çıkarılan “Engelliler Kanunu” ile tarihi bir adım atılmıştır. 2010 yılında anayasada yapılan değişiklikle engellilere “pozitif ayrımcılık” anayasal güvence altına alınmıştır.
 
2007 yılında başlatılan “evde bakım aylığı” uygulamasıyla engelli kardeşlerimiz kendi yakınlarının yanında bakım hizmetini rahatça almaya başladılar. “Engelli Bakım Merkezleri”nde de birçok kardeşimize bakım hizmeti veriliyor. Ailesi yanında bakımı mümkün olmayan engellilerimiz ise “Umut Evleri”nde yaşamlarını sürdürüyorlar.
 
2012 yılında dünyada bir ilke imza atılarak engelliler için ayrı ve merkezi bir sınav uygulaması getirildi. Böylece ilk “engelli kamu personeli seçme sınavı” gerçekleştirildi.
Değerli kardeşlerim,
 
Fiziki engelin değil asıl kalplerdeki, zihinlerdeki engelin sorun olduğunu her fırsatta anlatacak, her fırsatta hatırlatacağız. Tek bir engelli kardeşimiz dahi kendisini dışlanmış hissederse, kendisini çaresiz hissederse, bunun vebali tüm insanlığın üzerindedir. Bu konuda inanın herkes sorumluluk sahibidir. İlimizdeki bütün ailelerimizi engellileriyle birlikte yaşamın her alanında aktif olarak hayatını sürdüren bir konuma getirmek hepimiz için bir ödevdir.
 
Bu düşüncelerle sözlerime son verirken sizlerle birlikte olmaktan duyduğum mutluluğu tekrar ifade etmek istiyorum. Engelli kardeşlerimizin her alanda sergiledikleri başarıların önümüzdeki dönemde artarak devam etmesini diliyorum. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla milletçe engellilik konusu karşısında daha sorumlu, bilinçli ve duyarlı davranmak zorunda olduğumuzun altını bir kez daha çizmek istiyorum.
 
Engelliler Günü’nün ülkemizdeki ve tüm dünyadaki engelliler için hayırlara vesile olmasını diliyor, sizlere saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum.”
 
Sayın Valimizin konuşması işaret dili tercümanı tarafından işaret diliyle anlatıldı. Konuşmanın ardından Sayın Valimiz Azmi Çelik ve eşi Hanımefendi Emel Çelik, misafirlerle bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Sonraki Sayfa: Türk Kadınına Seçme Ve Seçilme Hakkının Verilişinin 82. Yıl Dönümü

Önceki Sayfa : Çocuklarımızla Kahvaltı