Engellilerimiz Toplumun Aynasıdır

3 Aralık Engelliler Günü münasebetiyle İlimiz Valiliği Atatürk Anıtına Çelenk Koyuldu.

Yapılan törene Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi, Siyasi Parti Temsilcileri ve Sivil Toplum Kuruluşları katıldı.

Törende konuşma yapan Aİle ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Sultan Murat AYDIN "Ülke nüfusumuzun %12’ lik bir kısmının engelli bireylerden oluştuğu düşünüldüğünde ve bu sorunlara aileleri de dahil ettiğimizde yaklaşık 25 milyon insanımızı ilgilendiren bir konudan bahsedilmektedir. Bu konu ile ilgili sorunlara çözüm bulmak başta devletimizi, sivil toplum örgütlerini ve herkesi ilgilendiren en önemli konudur." dedi.

İl Müdürülüğümüzün hizmetlerinden de bahseden AYDIN "Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak temel prensibimiz, engelli ve ailenin bütüncül olarak desteklenmesidir.
Bu bağlamda verdiğimiz hizmetlere ilişkin bilgi verecek olursak;
-2764 kişiye aylık olarak bir asgari ücret tutarında evde bakım ücreti ödemesi yapılmaya devam edilmektedir.
-2 özel bakım merkezinde toplam 180 ruhsal ve zihinsel engellinin korunma ve bakım hizmetine devam edilmektedir.
- Yetişkin Zihinsel Engelli Kadınlar Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde 45 zihinsel engelli kadının bakımı yatılı olarak sağlanmaktadır.
- Bu zamana kadar 17789 engelli vatandaşımıza engelli kimlik kartı verilmiştir.
- Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı sürecinde İl Müdürlüğümüzce İlimizde müracaat eden engellilerin belirtilen sınava katılımları için gerekli çalışmalar yapılmış olup Engellilerimize yönelik tüm hizmetlerimiz kesintisiz devam etmektedir.
Eğitim ve Sağlık Hizmetleri konusunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sağlık İl Müdürlüğü ücretsiz olarak engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar." 

 Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürmüz Sultan Murat AYDIN "Engelli bireylerin toplumun aynası olduğunun bilincinde olarak, ülkemizde engelliliği en aza indirmek amacıyla gelişmelere destek olmak ümidiyle selam ve saygılarımı sunarım." diyerek konuşmasını tamamladı. 


Sonraki Sayfa: Engellilerimize Mutlu ve Ortak Bir Yaşam Alanı Sunmak Birincil Görevlerimizdendir

Önceki Sayfa : Türk Kadınına Seçme Ve Seçilme Hakkının Verilişinin 82. Yıl Dönümü