Milletçe Engellilik Konusu Karşısında Daha Sorumlu, Bilinçli ve Duyarlı Davranmak Zorundayız

3 Aralık Engelliler Günü münasebetiyle İlimiz Valiliği Atatürk Anıtına Çelenk Koyuldu.

Yapılan törene Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Sivil Toplum Kuruluşları katıldı.

Yapılan törende konuşma yapan İl Müdür Vekilimiz Yakup PINAR "
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak toplumda yaşayan en dezavantajlı grup olarak nitelendirilen engelli bireylerin sosyal hayatın tüm alanlarında karşılaştıkları engelleri kaldırmak,  onlara diğerleri ile birlikte mutlu ve ortak bir yaşam alanı sunmak birincil görevlerimizdendir. Çünkü bu engeller kişileri fiziksel yetersizlikten kaynaklanan engellerden daha fazla kısıtlamaktadır." dedi.

İl Müdürülüğümüzün hizmetlerinden de bahseden PINAR " Eskişehir Valiliği Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak temel prensibimiz, engelli ve ailenin bütüncül olarak desteklenmesi ve aile yanında bakımın sağlanmasıdır.
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından ağır engelli adına bakımını yapan yakınına evde bakım ücreti ödenmekte olup Kasım ayında 2914 engelli adına 3,5 Milyon TL bakım ücreti ödenmiştir.
Engelli Evde Bakım Ücretinin başlangıcı olan 2007 yılından bu zamana kadar toplam 210 Milyon TL bakım ücreti ödenmiştir.
Yine ağır engelli olup bakıma muhtaç durumda olan ve bakımı yakınlarınca yapılmak istenmeyen engellilerin bakımının sağlanması amacı ile ilimizde özel teşebbüs tarafından açılan 2 özel bakım merkezinde toplam 180 engellimiz için Ocak – Kasım Ayları arasında 4,5 Milyon TL, Son 7 yılda bakımı sağlanan engelliler için ise toplam 18 Milyon TL Özel Bakım Merkezlerine ödenmiş, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından, engel oranı % 40 ve üzeri olan engellilerden 21 Bin kişiye Engelli Kimlik Kartı verilmiştir. Ücretsiz Seyahat Kapsamında ise 2015 yılı Nisan ayından bu zamana kadar Özel Halk Otobüslerine 3 Milyon TL. ödeme gerçekleştirilmiştir.

İl Müdür Vekilimiz Yakup PINAR "Engelli bireylerin toplumun aynası olduğunun bilincinde olarak, ülkemizde engelliliği en aza indirmek amacıyla gelişmelere destek olmak ümidiyle, engellilerimizin her alanda sergiledikleri başarıların önümüzdeki dönemde artarak devam etmesini diler, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla milletçe engellilik konusu karşısında daha sorumlu, bilinçli ve duyarlı davranmak zorunda olduğumuzun altını bir kez daha çizmek istiyorum." diyerek konuşmasını bitirdi.

 

 


Sonraki Sayfa: Ev Hanımlara Yönelik Finansal Okuryazarlık Semineri

Önceki Sayfa : Düşünce Olarak Hepimiz Engellerimizi Ortadan Kaldırmalıyız