Onlara Para Değil Elinizi Uzatın

12 Hazirna Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü münasebetiyle Eskişehir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüze bağlı olarak faaliyet gösteren Çocuk Hakları İl Çocuk Komitesi Çocuk İşçiliği ile Mücadele için basın açıklamısnda bulundular.

Yapılan Basın Açıklaması;

‘12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği İle Mücadele Günü’ nün amacı; pek çok ülke ve uluslararası örgüt tarafından ‘Sömürü’ olarak kabul edilen ‘Çocukların Çalıştırılması’ na ilişkin mücadelelere dikkat çekmektir.

Çocuk İşçiliği, sosyal ve ekonomik yönden önemli bir insan hakkı ihlalidir.

Yapılan tahminlere göre bugün tüm dünyada yaklaşık 250 milyon çocuk, yeterli eğitimden, sağlık hizmetlerinden ve temel özgürlüklerden yoksun biçimde çalışmaktadır.

Çocuk işçiliği, Dünya’ da getirilen yasaklara rağmen; özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin önemli bir sorunu olarak varlığını sürdürmektedir.

Çocuklar inşaatlarda, tarlalarda, fabrikalarda, oto tamirhanelerinde, maden ocaklarında hatta savaşlarda asker olarak kullanılmakta ve çalıştırılmaktadır.

Ağır çalışma koşulları ve kötü muamele pek çok çocukta derin fiziksel ve psikolojik izler bırakmaktadır.

Resmi rakamlara göre Ülkemizde 6-17 yaş arası çocuk nüfusu 16 milyon civarındadır. Bu 16 milyon çocuğun % 10 nun büyükleri tarafından çalıştırıldığı tahmin edilmektedir. Kimileri aile bütçesine katkı sağlasın diye zorla çalıştırılmaktadır.

Birçok şehirde mendil-sakız satan, dilenen çocuklar görmekteyiz. Normal vatandaş olarak ‘Peki bizler bu konuda ne yapabilir, nasıl katkıda bulunabiliriz’ denildiğinde; camii önlerinde, sokakta, caddelerde dilenen ve bir şeyler satmaya çalışan çocuklardan asla alış-veriş yapmamalarını, yapanları da çekinmeden uyarmalarını ve en kısa sürede yetkililere ihbar etmelerini istiyoruz.

Sokakta çalışan her çocuk istismar edilen, sömürülen çocuktur.
Çocuklara verdiğimiz her kuruş, onları daha çok sokağa mahkûm etmektir.

Eskişehir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyet gösteren Çocuk Hakları İl Çocuk Komitesi başkanı olarak;  her çocuğun Hayatta Kalma, Gelişme, Yaşam, Vatandaş olma, Korunma, Eğitim, Sağlık, Katılım hakkı ve güvenlik gibi temel haklarının olduğunu bir kez daha buradan tüm kamuoyuna duyurmak isteriz.
 
PARA DEĞİL ELİNİZİ UZATIN!
DİLENEN/DİLENDİRİLEN ÇOCUĞA PARA VERMEYİN!
SOKAKTA ÇALIŞAN/ÇALIŞTIRILAN ÇOCUKTAN ALIŞ VERİŞ YAPMAYIN!

Lütfen bunlara dikkat edin ki bizde daha güvenli ve huzurlu yarınlara sizlerin sevgisi ve koruması ile hep birlikte ulaşalım.

Değerli basın mensupları büyüklerimizin bizim bu istek ve temennilerimizi Eskişehir kamuoyuna güçlü bir şekilde duyuracaklarına inanıyoruz.

Bu vesile ile çocukların çalıştırılmadığı ve istismar edilmediği bir Dünya temennisinde bulunuyor katılımından dolayı aramızda bulunan herkese teşekkür ediyoruz.


Sonraki Sayfa: SİROMA Meslek Edindirme Kursları

Önceki Sayfa : Sayın Valimiz Huzurevi Sakinlerimiz ile İftarda Biraraya Geldi