Sarar Giyim Bünyesinde Çalışan Kadınların Dünya Kadınlar Günü Kutlandı

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü” münasebetiyle, Eskişehir Valiliği, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Sarar Giyim Tekstil Fabrikası tarafından ortaklaşa bir program düzenlendi.  
 
Sarar Fabrikasında düzenlenen programa; Sayın Valimiz Özdemir ÇAKACAK ve eşi Kevser ÇAKACAK Hanımefendi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürümüz Alper SEZER, Sarar Şirketler Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin SARAR, Sarar Şirketler Gurubu Yönetim Kurulu Üyesi Ece SARAR ÖZALP ve Sarar Giyim Tekstil Fabrikası çalışan kadın personeli katıldı.
 
“Hayatımıza emekleriyle ve değerleriyle anlam katan; varlığımıza sebep olan, hayatın her safhasında hep yanımızda duran; sevgi, fedakârlık, sabır, emek ve çalışkanlıklarıyla bu ülkenin kalkınmasında; bu ülkenin bir arada, huzur içerisinde yaşamasında en büyük pay sahibi olan tüm kadınlarımızın ve siz emekçi kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü tebrik ediyorum.” diyen Sayın Valimiz, programda bir konuşma yaparak, “Kadın hakları konusunda dünya çapında verilen önemin artmasının sonuçlarından biri olarak 1977 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kabul etmiştir.” dedi.
 
Emeğin, bereketin ve üretimin sembolü kadınların daha fazla güçlenmesi, gerektiğine vurdu yapan Sayın Valimiz, sözlerine şu şekilde devam etti:
 
“Hayatımızda ne kadar güzellik varsa, sanat varsa, estetik varsa bunda siz kadınlarımızın payı çok büyük. Bugün dünyanın yaşadığı sıkıntıları da göz önünde bulundurduğumuzda sevgi, şefkat, merhamet kaynağı olan kadınların katkısına her zamankinden fazla ihtiyacımız var.
 
15 Temmuz darbe girişiminde korkusuzca tanklara, silahlara koymuşlar ve en zor şartlarda ön sıralarda yer almışlardır.
 
Ayrıca Peygamberimizin “Cennet anaların ayakları altındadır” sözünün muhatabı olan kadınlarımız üretken çalışmaları ile toplumumuzun kalkınmasına ve insanlarımızın daha mutlu bir hayat sürmesi sürecine önemli ölçüde destek sağlamaktadırlar.
 
Önemle belirtmek isterim ki, dünyayı olumsuzluklardan ve çıkmazlardan ancak kadının “Anne sevgisi ve estetik duygusu, nezaketi, merhameti” kurtarabilir, çünkü çocuklarımızı; özverinin, sevginin kaynağı olan kadınlarımız ve annelerimiz geleceğe hazırlamaktadır. Dolayısıyla insan hayatındaki ilk öğretmendir kadın; fabrikada işçidir, yöneticidir, siyasetçidir vb. Kısacası hayatımızın her alanındadır.
 
Bir memleketin, nüfusunun yarısını oluşturan kadınların gücünü kullanmaksızın refaha ulaşılabilmesi ve sürdürülebilir bir kalkınmayı sağlaması mümkün değildir. Kadınların hayatın her alanında güçlendirilmeleri, etkinlik ve temsil alanlarının genişletilmesi ve karar mekanizmalarında daha fazla yer almaları eğitim, istihdam, ekonomi ve siyaset alanlarında eşit fırsat ve imkânlardan yararlanmaları gelişmiş demokratik bir toplum için son derece önemlidir.
 
Kadınlarımızın eğitimli, bilgili ve bilinçli olması sağlıklı bir toplumun ön şartıdır. Dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş mücadeleler veren Türk kadını, büyük bir özveri ve hassasiyetle dün olduğu gibi bugün de sağlıklı, mutlu ve güzelliklerle dolu gelişmiş bir toplum olmanın mihenk taşı olma özelliğini koruyarak ülkemizi daha ileri ve gelişmiş bir seviyeye taşıyacaktır.
 
Evlatlarını bu vatan için şehit veren analarımızın yanında olmak, eşlerini vatanımızın bekası için şehitlik mertebesine uğurlayan kadınlarımıza destek olmak acılarını paylaşmak, sadece bugün değil her gün bu bilinçte olmak, hepimizin en insani görevidir.”
 
Sarar Şirketler Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin SARAR ise, böyle anlamlı bir programa destek vermekten dolayı duyduğu memnuniyeti aktardı. Çalışanlarıyla büyük bir guru duyduğunu söyleyen Cemalettin SARAR, programın gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.
 
Konuşmalardan sonra Sayın Valimiz ve eşi Kevser Hanımefendi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürümüz Alper SEZER Sarar Şirketler Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin SARAR ve Sarar Şirketler Gurubu Yönetim Kurulu Üyesi Ece SARAR ÖZALP, çalışan kadın personele çiçek vererek, onlarla birlikte öğle yemeği yedi.


Sonraki Sayfa: Toplumların Temel Taşı Aile, Aile Kurumunun Temel Taşı İse Kadınlarımızdır

Önceki Sayfa : 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, El İşi Sergisi