Toplumların Temel Taşı Aile, Aile Kurumunun Temel Taşı İse Kadınlarımızdır

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü” münasebetiyle, Eskişehir Valiliğimiz ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz tarafından kahvaltılı toplantı programı düzenlendi.
 
Eskişehir Öğretmenevi’nde düzenlenen programa; Sayın Valimiz Özdemir ÇAKACAK’ın eşi Kevser ÇAKACAK Hanımefendi, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Sayın Orgeneral Atilla GÜLAN’ın eşi Selma GÜLAN, vali yardımcıları ve kaymakam eşleri, kamu kurum müdürlerinin eşleri, şehitlerimizin ve gazilerimizin eşleri ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
 
“Toplumların temel taşı aile, aile kurumunun temel taşı ise kadınlarımızdır.” diyen VSayın Valimiz Özdemir ÇAKACAK’ın eşi Kevser ÇAKACAK Hanımefendi, programda yaptığı konuşmada, “Unutulmamalıdır ki; her zaman varlıklarıyla hayatın her alanında fedakârlığı, üretkenliği ve duyarlılığı temsil eden kadınlarımız huzurlu, mutlu ve sağlıklı toplumların teminatıdır.” dedi.
 
Kadınlarımız yeri geldiğinde cephede savaştığını, yeri geldiğinde cephe gerisinde savaşa destek olduğunu ifade eden Hanımefendi Kevser ÇAKACAK, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
 
“Peygamberimizin: “Cennet anaların ayakları altındadır.” Sözünün muhatabı olan kadınlarımız üretken çalışmaları ile toplumumuzun kalkınmasına ve insanlarımızın daha mutlu bir hayat sürmesi sürecinde önemli ölçüde destek sağlamaktadır.
 
Türk kadınının, Türk annesinin, Türk bacısının, Türk kızının ne kadar güçlü, ne kadar sağlam iradeli, ne kadar sağduyulu, ne kadar yardımsever, ne kadar çalışkan, ne kadar becerikli milli manevi değerlerine ne kadar bağlı olduğunu bir kez daha böyle günler vesilesiyle birlik beraberliğimizin daha da güçlü daha da sağlam olduğunu gösteriyor bize.
 
Aslında hepimizin çok iyi bildiği hepimizin ailesinden geçmişinden tarihinden gelen kahraman Türk kadınları bizlerin güç kaynaklarımız ilham kaynaklarımızdır.
 
Tarihin her döneminde olduğu gibi bu güzel cennet vatanımız içeriden ve dışarıdan sürekli tehdit altında kalmıştır.
 
Bunun en son örneği maalesef 15 Temmuzda hepimizin gözü önünde yaşanan bu korkunç saldırıda Türk kadınının gücünü tüm Dünya bir kez daha görmüş oldu. Bizden başka Dünyada hiçbir ülkenin kadını çıplak elleriyle, ellerinde sadece şanlı Türk Bayrağı tankların önüne geçip inancının verdiği güç ile karşı duramazdı.
 
Karşısındaki tehdit ne olursa olsun karşılaştığımız birliğimizi tehdit eden durumlarda neler yapabileceğimizi hem kendimiz hem de tüm Dünya görmüş oldu.
 
-Kadına kalkan el tüm insanlığa kalkmıştır.
 
-Kadına şiddet insanlığa ihanettir.
 
Kadının onuruna haysiyetine yönelik her türlü saldırı tüm insanlığa yapılmıştır. Kadına yönelik her türlü ayrımcılığın kalktığı, kadınların ikinci sınıf gören onları aşağılayan, kılık kıyafetine, rengine, inançlarına göre ayıran her türlü zihniyetin son bulduğu bir Dünya ümit ediyorum.
 
Önemle belirtmek isterim ki Dünyayı olumsuzluklardan ve çıkmazlardan ancak kadının “Anne sevgisi ve estetik duygusu” kurtarabilir, çünkü çocuklarımızı özverinin, sevginin kaynağı olan kadınlarımız ve annelerimiz geleceğe hazırlamaktadır.
 
Bugün burada çok değerli şehit annelerimiz, şehit eşlerimiz ve onların yakınları bulunmaktadır. Şehitlerimizin aileleri bize emanettir. Bizler her zaman onlarla beraber olmaktan mutlu oluyoruz. Kendilerine katılımlarından dolayı çok teşekkür ediyorum.
 
8 Mart Dünya Kadınlar gününüzü kutluyor, ermeği geçen bütün ekip arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Umarım ki ileride hepimizin tebessümle hatırlayacağımız bir gün olsun.”
 
Konuşmanın ardından Hanımefendi Kevser ÇAKACAK, masaları tek tek dolaşarak günün anısına programa katılan kadınlara hediye verdi. Program toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.Sonraki Sayfa: 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kadınların Eşitlik, Bağımsızlık, Özgürlük, Daha İyi Çalışma Ve Yaşam Koşulları Elde Etme Yolunda Verdikleri Zorlu Mücadelenin Bir Simgesidir.

Önceki Sayfa : Sarar Giyim Bünyesinde Çalışan Kadınların Dünya Kadınlar Günü Kutlandı