Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi


 
Merkez binası Huzur Mah. Seher Yıldızı Sokak Odunpazarı / ESKİŞEHİR adresinde olan Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi bünyesinde bulundurduğu 15 Çocuk Evi ile hizmet vermektedir.

TARİHÇEMİZ
Eskişehir Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi 2009 yılında İl Müdürlüğü bünyesinde açılan 2 (iki) çocuk evi ile birlikte İl Müdürü başkanlığında oluşturulan 3 (üç) kişilik bir komisyon ve 2 (iki) ev sorumlusu ile birlikte hizmet vermeye başlamıştır. 2013 yılının Haziran ayında Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü olmuş, Müdürlüğümüz bugün itibariyle 15 çocuk evinde 80 kapasite ile hizmete devam etmektedir

ÇOCUK EVİ HİZMET MODELİ

Öncelikli hedef çocuğun aile yanında bakımı olmakla birlikte çocuğun kurum bakımı altında bulunmasıdır.
Çocuk Evleri; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı,  haklarında bakım tedbiri alınan 0-18 yaş arası korunmaya muhtaç çocukları korumak, bir iş ve meslek sahibi yapmak, izlemek ve desteklemek amacıyla oluşturulan sosyal hizmet kuruluşudur. Çocuk Evleri, her ilin sosyal, kültürel açıdan çocuk yetiştirmeye uygun bölgelerinde tercihen il merkezinde okul ve hastanelere yakın yerlerde bulunur. Evler apartman dairesi veya müstakil daireler olarak tercih edilebilir olup, her evde 5 ila 8 çocuk kalır. Her evde 3 bakıcı anne olacak şekilde çocuklara 24 saat nöbet usulü hizmet vermektedir.
 
Çocuk Evleri Hizmetinin Amacı;  aile ortamı şeklinde düzenlemiş evlerde, az sayıda personel tarafından sürekli ve değişmeyen hizmetin sağlanması ile çocuklarda temel güven duygusunu kazandırmakta, sağlam ve tutarlı davranış özelliği olan bireylerle koordine şekilde yürütmektir. Bu hizmet modeli ile toplu bakımın olumsuzluklarını engellemek, çocukların aidiyet duygularını geliştirmek, toplumla uyumlu olma surecini hızlandırmak gibi amaçlar ışığında yeni ve güncel hizmet modelleri planlanmış ve çocuk evi hizmeti uygulanmaya başlanarak, çocuklarımızın bir eve, bir aileye, bir mahalleye, ait olma duygularını yaşamaları, birey olarak kendilerini geliştirebilmeleri ile psiko-sosyal gelişimlerinde ve akademik başarılarında ilerleme sağlamaktır.

Adres : Huzur Mahallesi Seher Yıldızı Sokak No:44 Aile ve Sosyal Politikalar Kampüsü    Odunpazarı  / ESKİŞEHİR
Telefon: 0(222) 217 2722
Faks     : 0(222) 227 3427
E-mail  : cocukevleri.km@aile.gov.tr